Informatyka – wszystko o tym kierunku studiów

Większość osób wybiera studia na kierunku informatyka w przeświadczeniu, że po ich ukończeniu łatwo będzie znaleźć pracę. Oczywiście jest w tym sporo racji, ponieważ w Polsce nadal brakuje specjalistów z tej dziedziny. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym kierunku, zanim złożysz dokumenty.

Co obejmuje program studiów?

Jako żak studiujący na kierunku informatyka będziesz poznawał zasady funkcjonowania systemów operacyjnych, algorytmów oraz struktur danych. Zgłębisz tajniki architektury systemów komputerowych i programowania obiektowego oraz reguły kierujące statystyką i rachunkiem prawdopodobieństwa. Dowiesz się też, czym jest matematyka dyskretna i kiedy przydaje się znajomość analizy matematycznej oraz algebry liniowej. A ponadto poszerzysz wiedzę o zagadnienia związane z podstawami prawa, socjologią, grafiką, multimediami i projektowaniem interakcji człowiek-komputer.

W ramach studiów będziesz miał również okazję wybrać przedmioty związane ze specjalnością, która pozwoli Ci stać się ekspertem w wybranej dziedzinie, a zarazem w pełni rozwinąć informatyczne pasje. Wśród przedmiotów z tej grupy pojawiają się m.in.: systemy CRM oraz systemy elektronicznej wymiany danych i dokumentów, oprogramowanie multimedialne, rysunek elektroniczny czy optymalizacja baz danych.

Gdzie znajdziesz pracę po informatyce?

W większości firm zajmujących się tworzeniem systemów, aplikacji, stron internetowych oraz administrowaniem serwerami. Duże zapotrzebowanie na informatyków panuje również w administracji publicznej, lecz oferowane stawki z reguły znacząco odstają od wysokości wynagrodzeń wypłacanych przez prywatnych przedsiębiorców. Absolwenci kierunku informatyka znajdują pracę również w szkołach, gdzie kształcą kolejne pokolenia miłośników komputerów oraz rozwiązań internetowych. Po uzyskaniu dyplomu, a nawet jeszcze podczas studiów, będziesz też już dysponował wiedzą, która pozwoli Ci się uniezależnić. Bardzo wielu informatyków traktuje pracę tylko w kategoriach zbierania doświadczenia, które w pełni wykorzystują dopiero podczas prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej.

Dzięki studiom informatycznym poszerzysz zakres wiedzy oraz zyskasz zupełnie nowe umiejętności tj.: projektowania i zarządzania bezpieczeństwem sieci teleinformatycznych, administrowania środowiskami serwerowymi, przeprowadzania testów aplikacji oraz tworzenia animacji z wykorzystaniem obiektowych. To właśnie one staną się najważniejszą kartą przetargową, gdy po otrzymaniu dyplomu rozpoczniesz proces wybierania pracy oraz negocjowania wysokości wynagrodzenia.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *