Bezpieczne sposoby autoryzacji płatności kartą

Płatności kartą płatniczą stały się znakiem rozpoznawczym naszych czasów. Używa jej niemal każdy, ceniąc sobie szybkość i wygodę. Ale czy płatność kartą jest bezpieczna? Sprawdźmy popularne metody zabezpieczeń, które pozwalają poczuć się bezpiecznie, jeżeli chce się korzystać z tej formy płatności.

W jaki sposób bank dowiaduje się o dokonaniu transakcji?

Zanim poruszy się sposoby autoryzacji transakcji płatności bezgotówkowych, warto poznać sam jej przebieg od drugiej strony.

Autoryzacja płatności przy użyciu karty trwa kilka minut, jednak sam jej proces jest bardzo złożony. Terminale płatnicze wymagają połączenia z Internetem, aby móc przesłać informacje do banku.

Po włożeniu karty do czytnika, terminal wysyła informację do banku obsługującego dany terminal płatniczy. Ten kontaktuje się z centrum rozliczeniowym obsługującym użytą kartę, aby potwierdzić  poprawność danych, dopiero teraz informacja o chęci dokonania płatności wędruje do banku klienta. Następnie informacja zwrotna wraca tą samą droga do banku obsługującego terminal płatniczy. W tej chwili zostaje wygenerowany losowy kod autoryzujący transakcję, a pieniądze za wybrany towar lub usługę trafiają z konta klienta na konto sprzedawcy. Tak w uproszczeniu przebiega proces zapłaty w sklepie, który przecież trwa jak mgnienie oka!

 

Sposoby autoryzacji płatności

Podpis posiadacza karty

Jednym ze starszych i jednocześnie wychodzących z użycia sposobów autoryzacji jest podpis.

Terminal płatniczy drukuje potwierdzenie, na którym klient musi złożyć podpis zgodny z tym na karcie. To do sprzedawcy należy obowiązek skontrolowania jego poprawności. Jeżeli podpis wzbudzi wątpliwości, to sprzedawca może poprosić o dowód osobisty w celu zweryfikowania posiadacza karty płatniczej.

Potwierdzenie pinem

Zdecydowanie bezpieczniejszą formą autoryzacji płatności jest podanie pinu. Jeżeli pin nie był nikomu wcześniej podany, to niemal niemożliwe jest użycie tej karty przez osoby do tego niepowołane. Poprawność podpisu nie jest często kontrolowana przez sprzedawców, co w przypadku wymogu PINu niweluje do zera problem niebezpieczeństwa użycia karty przez osoby obce.

 

Transakcje bez wymogu autoryzacji

Bardzo popularnCredit card and shield icon, flat stylee w Polsce transakcje zbliżeniowe nie wymagają podania pinu przy kwotach niższych niż 50 zł. Zaletą tego rozwiązania jest dużo sprawniejsze dokonywanie płatności w sklepach, gdyż pomija się konieczność wsadzenia lub przesunięcia karty w czytniku, podania czterocyfrowego pinu i czekania na potwierdzenie transakcji. Niestety wadą tego rozwiązania jest to, że osoby nieuprawnione mogą dokonać zakupów nie będąc w ogóle podejrzanym o bezprawne użycie karty.

Nie tylko płatności PayPass nie wymagają podania pinu do autoryzacji transakcji.  W przypadku niektórych kart kredytowych obowiązuje tzw. floor limit, który pozwala na płacenia nią bez konieczności podania pinu do określonych kwot.

Jak się ustrzec przed niepożądanymi transakcjami

Poza koniecznością autoryzacji płatności, której sposób jest zależny od posiadanej karty lub terminala płatniczego, klient banku ma wpływ na ustalenie limitu transakcji. Domyślnie każdy bank ma ustalone inne limity dzienne dla dokonywanych transakcji osobo kartą i płatnościami w Internecie. Limit ten może wynosić np. 1000 zł.

Posiadacz konta może w placówce banku, telefonicznie lub wygodnie przez Internet zmienić te limity na bardziej dla siebie odpowiednie. Można ustalić dzienny limit 100 zł na transakcje kartą oraz limit miesięczny, np. do wysokości wypłaty. Przekroczenie tego limitu podczas płatności spowoduje odrzucenie transakcji, a tym samym uniemożliwi dokonania zakupów np. gdy karta zostanie skradziona.

Niestety, w przypadku płatności zbliżeniowych, ustawienie limitu pojedynczej transakcji na inny niż do 50 zł jest niemożliwe.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *