Czym jest ekonomia i czy warto ją studiować?

Analityka biznesu, międzynarodowe stosunki gospodarcze, polityka publiczna – kierunki ekonomiczne kuszą ciekawymi i ambitnymi specjalizacjami. Czy warto studiować ekonomię? Na co zwracać uwagę przy wyborze tego kierunku studiów?

 

Studiowanie ekonomii: wady i zalety

 

Ekonomia pozostaje niezmiennie jednym z najciekawszych i najchętniej wybieranych kierunków studiów. Co roku tysiące absolwentów zastanawia się nad tym, czy podoła niełatwym wymogom i dostanie się na upragnioną uczelnię. Studiowanie ekonomii wymaga określonych umiejętności i ścisłego, analitycznego umysłu. Za największą wadę, związaną z kształceniem ekonomicznym, uważa się przede wszystkim poziom skomplikowania niektórych przedmiotów. Szczególnie złą sławą (zapewne niesłuszną) cieszą się: makroekonomia, matematyka, statystyka. Nietrudno o prosty wniosek – ekonomia nie jest kierunkiem dla osób, które nie radzą sobie z podstawowymi zagadnieniami matematycznymi.

Zalet studiowania na kierunkach ekonomicznych (i pokrewnych) jest na szczęście dużo więcej. Ekonomia – czyli nauka o procesach gospodarczych – jest niezwykle pojemną dziedziną. Bogata oferta studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych (dostępnych zazwyczaj w dwóch językach) pozwala na wybór możliwie optymalnego i opłacalnego kierunku. Absolwenci ekonomii – szczególnie ci, kończący najbardziej prestiżowe uczelnie – nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

 

Kierunki ekonomiczne – co wybrać?

 

Zarządzanie czy ekonomia ogólna? Najważniejszym zadaniem, stojącym przez przyszłym studentem, jest wybór odpowiedniego kierunku studiów. Osobom niezdecydowanym zaleca się wybór kierunków ogólnych (np. finanse) a sprecyzowanie umiejętności można uzyskać na etapie wyboru specjalizacji. Dużą zaletą kierunków ekonomicznych jest możliwość specjalizowania się w ciekawych dziedzinach, takich jak:

 

  • analityka rynku,
  • analityka biznesu,
  • międzynarodowe stosunki gospodarcze,
  • finanse i zarządzanie,
  • ekonomiczna analiza prawa,
  • big data (analiza danych),
  • e-biznes, e-commerce,
  • specjalizacje menedżerskie.

 

Studia studiom nierówne. Przed wyborem kierunku warto zapoznać się z aktualnymi rankingami uczelni wyższych. W przypadku dziedzin ekonomicznych, najwyższym prestiżem cieszy się m.in. SGH w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w: Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach.

 

Jaka praca po studiach ekonomicznych?

 

Specjaliści HR zapewniają, że absolwenci kierunków ekonomicznych znajdą pracę w dowolnym przedsiębiorstwie. Zdolny, doświadczony ekonomista przyda się zarówno w małej firmie (zarządzanie, opracowywanie strategii finansowych), jak i wielkiej korporacji (big data, analiza danych). Ekonomiści mają też idealne podstawy do założenia oraz skutecznego prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wystarczy połączyć zdobytą już wiedzę z doświadczeniem (praktyki, staże, projekty naukowe).

 

Podsumowując – ekonomia to nadal jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków studiów, dający gwarancję zdobycia ciekawych ofert pracy!

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *