Informatyka – wszystko o tym kierunku studiów

Większość osób wybiera studia na kierunku informatyka w przeświadczeniu, że po ich ukończeniu łatwo będzie znaleźć pracę. Oczywiście jest w tym sporo racji, ponieważ w Polsce nadal brakuje specjalistów z tej dziedziny. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym kierunku, zanim złożysz dokumenty.

Co obejmuje program studiów?

Jako żak studiujący na kierunku informatyka będziesz poznawał zasady funkcjonowania systemów operacyjnych, algorytmów oraz struktur danych. Zgłębisz tajniki architektury systemów komputerowych i programowania obiektowego oraz reguły kierujące statystyką i rachunkiem prawdopodobieństwa. Dowiesz się też, czym jest matematyka dyskretna i kiedy przydaje się znajomość analizy matematycznej oraz algebry liniowej. A ponadto poszerzysz wiedzę o zagadnienia związane z podstawami prawa, socjologią, grafiką, multimediami i projektowaniem interakcji człowiek-komputer.

W ramach studiów będziesz miał również okazję wybrać przedmioty związane ze specjalnością, która pozwoli Ci stać się ekspertem w wybranej dziedzinie, a zarazem w pełni rozwinąć informatyczne pasje. Wśród przedmiotów z tej grupy pojawiają się m.in.: systemy CRM oraz systemy elektronicznej wymiany danych i dokumentów, oprogramowanie multimedialne, rysunek elektroniczny czy optymalizacja baz danych.

Gdzie znajdziesz pracę po informatyce?

W większości firm zajmujących się tworzeniem systemów, aplikacji, stron internetowych oraz administrowaniem serwerami. Duże zapotrzebowanie na informatyków panuje również w administracji publicznej, lecz oferowane stawki z reguły znacząco odstają od wysokości wynagrodzeń wypłacanych przez prywatnych przedsiębiorców. Absolwenci kierunku informatyka znajdują pracę również w szkołach, gdzie kształcą kolejne pokolenia miłośników komputerów oraz rozwiązań internetowych. Po uzyskaniu dyplomu, a nawet jeszcze podczas studiów, będziesz też już dysponował wiedzą, która pozwoli Ci się uniezależnić. Bardzo wielu informatyków traktuje pracę tylko w kategoriach zbierania doświadczenia, które w pełni wykorzystują dopiero podczas prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej.

Dzięki studiom informatycznym poszerzysz zakres wiedzy oraz zyskasz zupełnie nowe umiejętności tj.: projektowania i zarządzania bezpieczeństwem sieci teleinformatycznych, administrowania środowiskami serwerowymi, przeprowadzania testów aplikacji oraz tworzenia animacji z wykorzystaniem obiektowych. To właśnie one staną się najważniejszą kartą przetargową, gdy po otrzymaniu dyplomu rozpoczniesz proces wybierania pracy oraz negocjowania wysokości wynagrodzenia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *