Jak profesjonalnie zbierać informacje?

Usługi prywatnych detektywów cieszą się coraz większą popularnością, a liczba zwracających do prywatnego detektywa, rośnie z roku na rok. Kreowane w mediach stereotypy dotyczące działań detektywów, często nijak mają się do rzeczywistości. Na czym polega profesjonalne zbieranie informacji i jak wpływa na skuteczność działań agencji detektywistycznych?

Prywatny detektyw- co warto wiedzieć?

 Wspomniane na wstępie stereotypy, często ukazujące prywatnych detektywów jako bezwzględnych i działających wbrew prawu, zbuntowanych i zdegradowanych pracowników służb mundurowych, nie mają swojego uzasadnienia w wymogach stawianych przedstawicielom tego zawodu. Prywatny detektyw poza licencją, zdobytą podczas kursu, musi posiadać pozytywną opinię komendanta powiatowego Policji oraz nie może być pracownikiem dyscyplinarnie zwolnionym ze służb administracji publicznej takich jak: Policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biuro Ochrony Rządu, Agencja Wywiadu, Siły Zbrojne itp. Dodatkowym wymogiem jest brak prawomocnego wyroku za przestępstwa (w tym przestępstwa skarbowe) oraz brak aktualnie toczącego się postępowania sądowego wobec kandydata. Po spełnieniu wszystkich wymagań prywatny detektyw może rozpocząć legalną działalność.

Z pomocy agencji detektywistycznych najczęściej korzystają osoby, którym zależy na dyskrecji czy też osoby, które nie wierzą w skuteczność działań policji czy innym organom ścigania. Usługi detektywistyczne to najczęściej zbieranie informacji oraz dowodów, które mogą pomóc klientom detektywów w pozytywnym zakończeniu spraw sądowych.

Uprawnienia prywatnych detektywów

 Wbrew powszechnej opinii, prywatni detektywi mają o wiele więcej ograniczeń w prowadzeniu czynności, niż przywilejów. Przykładem może być zakaz stosowania metod zarezerwowanych wyłącznie dla organów ścigania, a co za tym idzie prywatny detektyw nie może korzystać z policyjnych baz danych czy zakładać podsłuchów. Dowody zdobyte w wyżej wymieniony sposób zostaną uznane za uzyskane nielegalnie i mogą nie tylko niekorzystnie wpłynąć na końcowy wyrok w sprawie klienta, ale także mogą skutkować zasądzenie grzywny czy nawet karą pozbawienia wolności dla przekraczającego uprawnienia detektywa.

Zbieranie informacji musi zatem odbywać się w sposób legalny oraz nie może w negatywny sposób wpłynąć na wolność drugiego człowieka. Dlaczego, pomimo braku przywilejów, wiele osób decyduje się na korzystanie z usług prywatnych detektywów? Zazwyczaj klientami agencji, są osoby którym zależy na pełnej dyskrecji. Podejrzenia o zdradę małżonka nie należą do kwestii, którymi ktokolwiek chętnie dzieli się ze światem. Niepodważalne dowody zdrady zdobyte przez działania detektywa również nie zaliczają się do spraw, z którymi zdradzona osoba chce się dzielić z otoczeniem. Najczęściej z usług detektywistycznych korzystają osoby poszukujące zaginionych bliskich. Często traktując prywatnego detektywa jako ostatnią deskę ratunku czy też podtrzymanie nadziei na znalezienie poszukiwanej osoby.

Różnica polega na tym, że prywatny detektyw będzie prowadził działania, tak długo jak życzy sobie klient, nawet jeśli oficjalne poszukiwania zostaną zakończone przez policję. Klienci agencji detektywistycznych cenią sobie dyskrecję, skuteczność i możliwość prowadzenia czynności w ustalonym przez klienta terminie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *