Jakie kleje dla przemysłu?

Branża przemysłowa w naszym kraju obejmuje wiele gałęzi z zakresu produkcji różnych przedmiotów czy też przetwarzania różnych materiałów. Jedną z ważniejszych technologii wykorzystywanych w przemyśle jest łączenie wielu typów materiałów czy też elementów. Materiały mogą być łączone przy użyciu różnych technik. Bardzo istotną techniką okazuje się być klejenie. W zależności od typu materiałów oraz zastosowań, dostępne są różne kleje przemysłowe.

Bardzo często kleje przemysłowe są wykorzystywane w produkcji różnych mebli, okien oraz innych elementów zaliczanych do tak zwanej stolarki. Warto jednak dodać, że istnieją również inne gatunki klejów, które mogą być wykorzystywane do łączenia wielu innych typów materiałów i elementów. Warto więc zwrócić uwagę na to co mogą zaoferować różne typy klejów wykorzystywanych w przemyśle.

Kleje przemysłowe – podstawowe rodzaje

Do rodziny przemysłowych preparatów klejących można zaliczyć kilka rodzajów substancji posiadających różne właściwości:

  • Kleje poliuretanowe – są to jednoskładnikowe kleje przemysłowe utwardzane wilgocią z powietrza. Zwykle są wykorzystywane do klejenia elementów konstrukcyjnych wykorzystywanych w oknach, balkonach czy też drzwiach. Niektóre odmiany takich klejów służą też do łączenia styropianu, papieru, pianki, itp.
  • Kleje rozpuszczalnikowe – są to kleje najczęściej nakładane natryskowo. Pozwalają na klejenie różnych typów pianek, tekstyliów czy też drewna. Często wykorzystuje się je w przemyśle tapicerskim.
  • Kleje termotopliwe – kleje przemysłowe tego typu są zwykle wykorzystywane do klejenia obrzeży z drewna, cienkiego impregnowanego papieru, laminatu, płyt wiórowych, itp.
  • Kleje do folii PVC – jak sama nazwa wskazuje są idealne do laminowania termoplastycznych folii wykorzystywanych w meblach, itp. Kleje takie posiadają niską lepkość i charakteryzują się łatwym nakładaniem.
  • Kleje na bazie polioctanu winylu – są to kleje charakteryzujące się bardzo dobrą odpornością na wodę. Służą głównie do klejenia różnych typów drewna. Wiązana tworzone przez kleje przemysłowe tego typu są odporne na duże obciążenia.
  • Kleje do parkietu – są zwykle jedno albo dwuskładnikowymi klejami poliuretanowymi posiadającymi właściwości umożliwiające tworzenie solidnych parkietów.
  • Żywica mocznikowa – klej samoutwardzalny do wykorzystywania na gorąco.

Oczywiście na rynku dostępnych jest mnóstwo klejów przemysłowych. W zależności od swoich zastosowań posiadają różne parametry. Głównym celem takich preparatów jest oczywiście zapewnienie silnych wiązań odpornych na wilgoć, niskie temperatury, obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie szukać klejów przemysłowych

Warto zaznaczyć, że kleje przemysłowe są dostępne w ofertach bardzo wielu polskich sklepów. Dzięki szerokiemu asortymentowi oraz sprzedaży internetowej, praktycznie każdy klient w Polsce ma dostęp do najlepszych preparatów dopasowanych do konkretnych zastosowań oraz oczekiwań. Często takie sklepy wprowadzają do swojej oferty liczne nowości rynkowe oraz ciekawe promocje.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *