Jakie są rodzaje papierów?

Nie wyobrażamy sobie życia bez papieru, z którego robi się książki, zeszyty i bloki biurowe. Według podań papier powstał w Chinach na początku naszej ery, a odkrył go chiński kancelista, który eksperymentował z korą drzew, jedwabiem, a nawet sieciami rybackimi. Jakie wyróżniamy rodzaje papierów i jakie są możliwości ich zastosowania?

Podział i rodzaje papieru

Papier dzieli się ze względu na następujące cechy: skład włóknisty, gramaturę, przeznaczenie, rodzaje powierzchni oraz barwę. W zasadzie rozróżnia się dwie grupy papierów: papiery bezdrzewne (nie zawierające ścieru drzewnego) i papiery drzewne (zawierające ścier drzewny). W zależności od składu włóknistego papiery dzieli się na 10 klas. Papier klasy I i II ma najwyższą trwałością, a służy do produkcji banknotów i jest wykorzystywany do sporządzania ważnych dokumentów. Papier klasy III jest bezdrzewny (100% celulozy) i zaliczany jest do papieru specjalnego. Robi się z niego na przykład zeszyty szkolne i bloki biurowe. Papier klasy IV jest wykorzystywany do druków specjalnych, a ten o klasie V i VI spotykamy w książkach. Papier klasy VIII jest przeznaczany wyłącznie do druku gazet. Papier może mieć różną gramaturę, a mianowicie: bibułka (do 25 g/m kw.), papier właściwy (25-160 g/m kw.), karton (160-315 g/m kw.), tektura (powyżej 315 g/m kw.). Ze względu na strukturę papier dzielimy na następujące rodzaje: bibuła, bristol, karton, papier bezdrzewny, papier czerpany, papier kalibrowany, papier drzewny, papier kredowy, preszpan i tekturę. W zależności od przeznaczenia papiery dzieli się na grupy (np. papier drukowy, przemysłowo-techniczny, elektrotechniczny, pakowy) oraz rodzaje (zależnie od szczególnej przydatności), np.: papier drukowy gazetowy, elektrotechniczny, do oklejania blach.

Papiery do biura – papier do ksero, bloki biurowe itd.

W biurze papier jest bardzo potrzebny, a trzeba mieć jego zapas, by nie okazało się, że nie możemy wydrukować dokumentu dla klienta. Brak bloków biurowych może uniemożliwić zrobienie notatek,
a przecież nie wypada pisać na zużytym bilecie. Przy zakupie papieru powinniśmy sugerować się jego jakością, a nie najniższą ceną. Kupując papier drukowy musimy pamiętać o zakupie odpowiedniej grubości czy formacie pasującym do posiadanej drukarki. Zdecydowanie najbardziej standardowym formatem jest A4, zaś drugim w kolejności jest papier w formacie A3. W każdym biurze potrzebne są także bloki biurowe, na których zapiszemy ważne informacje podczas spotkania czy szkolenia. W niektórych branżach przydadzą się również papiery specjalistyczne, na przykład papier samokopiujący (kalka), papier milimetrowy, służący do nanoszenia rysunków technicznych czy papier fakturowy, który pozwoli na druk faktur za pomocą przeznaczonych do tego drukarkach. W specjalistycznych sklepach znajdziemy także papier kancelaryjny, służący do pisania akt urzędowych i podań. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez papieru. Wybierając ten najlepszy, zwróćmy uwagę na jego jakość i gramaturę. Dobrej jakości notesy i bloki biurowe na pewno umilą pracę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *