Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Wydaje się, że wybór najlepszego konta oszczędnościowego powinien być prosty, gdyż najwyższe oprocentowanie daje najwyższe zyski. Jest to jednak mylne przekonanie, gdyż istnieje wiele kryteriów, które decydują o opłacalności konta, np. koszty przelewów czy choćby zasady przyznawania promocyjnego oprocentowania. Na co zwrócić uwagę szukając dobrego konta do pomnażania oszczędności?

Czy warto założyć konto oszczędnościowe?

Wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe możemy być pewni, że będą one generować zysk. Konto tego typu można porównać do skarbonki, ale w skarbonce pieniądze po prostu bezpiecznie leżą, a w przypadku takiego konta, każda suma, która wpływa na nasze konto oszczędnościowe, od pierwszej chwili zaczyna zarabiać. Dodatkowym atutem jest fakt, że możemy w dowolnym momencie wypłacić pieniądze, nie tracąc zarobionych dotąd odsetek.

Na co zwrócić uwagę przed założeniem konta oszczędnościowego?

Najwygodniej jest założyć konto oszczędnościowe w swoim banku, gdyż przelewanie pieniędzy na nie będzie ułatwione, szczególnie jeśli korzystamy z bankowości internetowej. Ponadto z niektórych rachunków oszczędnościowych nie da się wykonać przelewów na zewnątrz, co generuje konieczność posiadania drugiego rachunku w tym samym banku. Ważne są także inne czynniki. Zwróćmy przed wszystkim uwagę na wysokość oprocentowania, bo to od niej zależy, ile będą zarabiać nasze pieniądze ulokowane na koncie. Niektóre banki wiążą wysokość oprocentowania środków z wysokością kwoty wykorzystywanej jako depozyt. Kolejną ważną rzeczą jest sposób kapitalizacji odsetek. Do niedawna dużym powodzeniem cieszyły się konta oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek, ale nie jest to zbyt opłacalne ze względu na obowiązujące rozwiązania podatkowe. Obecnie standardem w większości banków jest kapitalizacja miesięczna. Przed wyborem konta warto również sprawdzić, jakie są limity kwot do których obowiązuje reklamowane oprocentowanie. Zdarza się bowiem, że wysokie oprocentowanie promocyjne obowiązuje tylko do niewielkiej kwoty, a reszta środków oprocentowana jest zdecydowanie niżej. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której wszystkie środki zgromadzone na koncie pracują na taki sam procent.

Co jeszcze jest ważne? Zanim założymy konto oszczędnościowe

Jeśli skusiliśmy się na bankową ofertą specjalną, koniecznie sprawdźmy, ile zarobimy po zakończeniu promocji. W rubryce nazywanej często „oprocentowanie standardowe” znajdziemy wysokość zarobku, na jaką będziemy mogli liczyć po zakończeniu akcji promocyjnej. Dzięki temu łatwo ocenimy, czy bank chce przyciągnąć klientów jednorazową akcją promocyjną, czy stawia na długofalowe depozyty. W przypadku promocji ważne są także zasady przyznawania oprocentowania. Zwróćmy uwagę na to, do jakiej kwoty maksymalnej obowiązuje, jakie warunki dodatkowe trzeba spełnić (np. obowiązek posiadania konta osobistego w pakiecie). Bardzo często promocje dotyczą tylko „nowych środków”, to znaczy pieniędzy, które zostały wpłacone na konto już po jej rozpoczęciu.

Najważniejszymi czynnikami przy wyborze konta oszczędnościowego są jego oprocentowanie oraz opłaty za przelewy z konta. Dobrze wybierzmy sposób oszczędzania, by w opłacalny sposób składować pieniądze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *