Na czym polega logistyka zwrotów?

Prowadzenie działalności w branży obejmującej sprzedaż różnych towarów, wiąże się z koniecznością spełniania wielu obowiązków oraz dbania o wiele istotnych spraw. Istotne jest zapewnienie sobie stałych dostaw od producentów i dystrybutorów, posiadanie atrakcyjnej, szerokiej oferty z konkurencyjnymi cenami oraz sprawna obsługa klienta. Dodatkowo w przypadku prowadzenia sklepu internetowego, bardzo ważną sprawą jest szybkie dostarczanie towarów do odbiorców końcowych.

Zajmowanie się handlem wiąże się nie tylko z dostarczaniem najlepszych produktów w przystępnych cenach w krótkim czasie do klientów. Czasami może dojść do sytuacji, w której kupujący zwróci otrzymany przez siebie towar. Powodów takiej decyzji może być kilka. Generalnie dla przedstawicieli branży handlowej zwrot towaru jest rzeczą niepożądaną, jednak należy być świadomym tego, że jest to sprawa nieunikniona. Bardzo ważne jest więc właściwe postępowanie i odpowiednia logistyka zwrotów. Dobra organizacja zwrotów przekłada się na możliwość wypracowania pewnych oszczędności oraz usprawnienia ogólnej pracy w branży e-commerce i nie tylko.

Zwrot towaru bez podania przyczyny

Każdy klient ma ustawowo zapewnioną możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu kilkunastu dni od dokonania zakupu. W takiej sytuacji sprawna logistyka zwrotów powinna działać tak, aby towar jak najszybciej wrócił z powrotem do działu sprzedaży. Dzięki temu będzie mógł on jak najszybciej trafić do innego klienta. Oczywiście wcześniej konieczne jest sprawdzenie czy produkt został oddany w całości. Należy również zwrócić klientowi pieniądze za towar bez naliczania żadnych kar.

Zwrot wadliwych towarów

Zwrot towaru może również wiązać się z jego wadą. W takim przypadku mamy do czynienia z reklamacjami ze strony klientów. W takim wypadku odpowiednia logistyka zwrotów polega na określeniu czy wady da się usunąć. Jeśli jest to możliwe, wówczas towar jest kierowany do działu zajmującego się likwidacją różnych wad. W przypadku braku możliwości usunięcia wad, klient otrzymuje nowy towar lub zwrot pieniędzy, a zwrócony towar powinien trafić do działu, który zajmuje się odzyskiwaniem jak największej ilości materiałów i zasobów z wadliwego towaru. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić i usprawnić działanie swojej firmy.

Czy to jest takie ważne?

Jak widać, sprawna logistyka zwrotów jest niezwykle ważnym procesem, który powinien być wdrożony w praktycznie każdej firmie handlowej. Dzięki właściwemu zarządzaniu zwracanymi towarami można szybko przywrócić je do obiegu oraz usprawnić obsługę posprzedażową klienta. Z wadliwych towarów można odzyskiwać zasoby i wypracowywać w ten sposób spore oszczędności. Można więc śmiało stwierdzić, że dobrze zarządzana logistyka zwrotów pozwala na utrzymanie klientów oraz na oszczędzanie czasu i pieniędzy. Warto więc zatrudnić pracowników lub zewnętrzne firmy zajmujące się taką logistyką, odpowiednim oznaczaniem zwracanych towarów i kierowaniem ich we właściwe miejsca w krótkim czasie. Można na tym tylko zyskać.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rhenus Logistics.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *