Studia informatyczne – plusy i minusy kierunku

 

 

Czy warto iść na studia informatyczne? Jakie są zalety, a jakie wady ukończenia tego kierunku studiów? Wśród minusów studiów informatycznych absolwenci najczęściej wymieniają – nieco żartobliwie – wady wzroku oraz problemy z kręgosłupem. Natomiast liczba zalet jest nieograniczona.

 

Praca zdalna

Niewątpliwa przewaga kierunków informatycznych nad innymi polega miedzy innymi na tym, że jej absolwenci nie mają żadnych problemów ze znalezieniem pracy, a wręcz przeciwnie – są rozchwytywani, zwłaszcza ci z bardziej prestiżowych uczelni technicznych.

 

Informatycy zazwyczaj też nieźle zarabiają. Oczywiście, to zależy od tego, w jakim charakterze pracują, ale w większości firm i przedsiębiorstw, może z wyjątkiem oświaty, informatycy należą do najlepiej opłacanych pracowników.

 

Do plusów tego zawodu informatycy zaliczają możliwość wykonywania swojej pracy gdziekolwiek, zdalnie, z domu. Oczywiście nie w przypadku wszystkich profesji – raczej nie jest to możliwe, gdy się pracuje w szkole jako nauczyciel informatyki. Jednak lwią część zadań można wykonać zdalnie, wystarczy mieć komputer i dostęp do sieci.

Teenage Boy Studying At Desk In Bedroom

 

Praca zdalna może mieć sporo plusów, zwłaszcza w przypadku osób posiadających rodziny i małe dzieci. Można być z rodziną (przynajmniej ciałem) i jednocześnie pracować. Oczywiście, to, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Na przykład osoby, które potrzebują w pracy kontaktów z innymi (żywymi) ludźmi, nie będą zachwycone pracą zdalną. Rozmowa na skypie to nie to samo, co spotkanie przy kubku kawy w firmowej kuchni.

Nieograniczone perspektywy

Studia informatyczne mają niemal nieograniczone możliwości kształcenia i rozwoju. Ze względu na nieustanny postęp w zakresie nowych technologii, informatyka jako dziedzina stale się rozwija, zatem informatycy wręcz są zmuszani do stałego bycia na bieżąco, a tym samym – do ciągłego dokształcania się. I znowu, to co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą: leniwy informatyk będzie wolał poprzestać na tym, czego nauczył się na studiach. Jednak doświadczenie wskazuje raczej na to, że spora część informatyków to prawdziwi pasjonaci, którzy z wypiekami na twarzy śledzą wszelkie nowości i zmiany.

Człowiek w kraciastej koszuli

Dla osób, dla których komputer i Internet jest pasją, studia mogą być sposobem na rozwijanie swoich własnych pasji i zainteresowań. Oczywiście, tak jak w przypadku innych nałogów, pojawia się tu groźba uzależnienia od Internetu i komputera. Według stereotypów, informatyk to człowiek w kraciastej koszuli, z długimi, nieumytymi włosami, w okularach z grubymi szkłami, nieodrywający wzroku od ekranu komputera… Coś jest w tym obrazie prawdziwego.

Dbaj o oczy i kręgosłup!

Praca programisty, grafika, specjalisty od sieci komputerowych to praca przy komputerze, stale w pozycji siedzącej. I choć na komputerach pracujemy wszyscy, informatycy są szczególnie narażeni na uszkodzenia wzroku spowodowane ciągłym wpatrywaniem się w migający ekran. Jak twierdzą okuliści, krótkowzroczność dlatego dziś jest plagą, że dzieci i młodzież patrzą stale na obiekty znajdujące się blisko: telefony, komputery, telewizory. Tymczasem wzrok do normalnego funkcjonowania potrzebuje też patrzenia w dal. Zatem informatykom należałoby zalecić na przykład wycieczki w góry w czasie wolnym… Poza tym okuliści zalecają stosowanie odpowiednich kropli nawilżających, które łagodzą skutki wielogodzinnego siedzenie przed komputerem.

 

Oprócz szkód wyrządzanych oczom, przebywanie stale w pozycji siedzącej nie wpływa dobrze na kręgosłup. Dlatego informatycy powinni przynajmniej dwa razy w tygodniu uczęszczać na zajęcia typu „zdrowy kręgosłup”.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *