Cloverink.net

Własna firma jak zmierzyć się z trudnościami

Założenie własnej firmy jest bardzo proste. Trudności zaczynają się dopiero później, gdy trzeba będzie zmierzyć się z obowiązkami wynikającymi z prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Co należy wiedzieć, chcąc założyć po raz pierwszy własną firmę?

Czy ryzyko własnej działalności gospodarczej jest warte?

Główna przyczyną zakładania własnej firmy jest uniezależnienie się od pracodawcy oraz zdecydowanie wyższe zarobki, których górna granica nie jest zadeklarowana, jak to ma miejsce przy umowie z pracodawcą. Dobrze prowadzona firma jest w stanie przynieść zysk przekraczający nawet kilkukrotnie pensję otrzymywaną na etacie!

Własna firma to także możliwość nieograniczonego rozwoju osobistego. Poczucie wolności, jakie daje własny biznes, daje możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, czerpania z tego korzyści, ale też strat. Ryzyko decyzyjne to dla wielu główny bodziec, dla którego skłonni są podejmować ryzyko  utrzymania własnej firmy.

 

Procedura zakładania własnej firmy

Zanim podejmiesz decyzję prowadzenia własnej firmy, koniecznie rozważ wszystkie ZA i PRZECIW, a w szczególności wszystkie koszty, które trzeba będzie ponieść, szczególnie w pierwszych miesiącach działalności.mężczyzna w biurze

Jeżeli to ma być sklep internetowy, takimi kosztami będzie zakup domeny, serwera i systemu CMS, a także reklama (pozycjonowanie strony, kampanie AdWords). Istotne jest również wliczenie kosztów stałych, takich jak np. ZUS.

Założenie własnej firmy w pierwszej kolejności polega na wypełnieniu wniosku o rejestrację działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wniosek o rejestrację firmy można  wypełnić osobiście w urzędzie gminy lub miasta, właściwym dla miejsca zameldowania. Możliwe jest także wypełnienie wniosku On-line

Zanim wypełnisz wniosek, musisz podjąć najważniejsze decyzje dot. zakładanej działalności:

 

  • pełnej i skróconej nazwy firmy,
  • formy prawnej działalności,
  • formy opodatkowania,
  • kodów PKD, opisujących charakter i zakres działalności,
  • miejsca prowadzenia działalności,
  • podmiotu prowadzącego księgowość,
  • przewidywanej ilości zatrudnionych.

 

Jakie prawa i obowiązki wynikają z posiadania firmy?

Wniosek o rejestrację firmy jest przekazywany do Urzędu Skarbowego i Głównego Urzędu Statystycznego.

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na bycie czynnym płatnikiem podatku VAT konieczne będzie również złożenie w Urzędzie Skarbowym formularza VAT-R, oraz ZUS ZUA w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Otrzymanie numeru REGON pozwala na założenie konta firmowego w banku, którego posiadanie należy zgłosić we wniosku CEIDG (można zrobić to osobiście lub online). Każda zmiana danych formy, począwszy od konta bankowego po zmianę adresu wymaga aktualizacji CEIDG w ciągu 7 dni. Brak zachowania terminu grozi kontrolą skarbową. Podobnie jak nie przestrzeganie terminów płatności. Jest to niezmiernie istotne, gdyż osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, odpowiada za firmę całym swoim majątkiem.

Istotne jest także to, aby jednolity plik kontrolny był przesyłany do urzędu Skarbowego. Można go wygenerować przy użyciu programu do rachunkowości, a następnie wysłać online. Plik JPK to księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów do rachunkowości. Powinien być przekazany do US, gdy ten o to poprosi

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *