Wypłata z bankomatu, czy to takie proste?

 

Mimo tego, że w niemal każdym sklepie można zapłacić za pomocą kartą, bankomaty są w dalszym ciągu dość powszechnym widokiem na ulicach polskich miast.

Pochodzą one z czasów, gdy Internet jeszcze nie istniał. Pozwalał on nie tylko na wypłatę gotówki z banku, ale również sprawdzenie stanu konta.

Dzisiejsze bankomaty ewoluowały do możliwości drukowania potwierdzeń i wpłat pieniędzy na konto. Ale czy warto z nich korzystać?

 

Czy wygoda idzie w parze z bezpieczeństwem?

Bankomat to urządzenie fizyczne, które można oszukać. Pomimo zabezpieczeń w postaci karty oraz pinu, hakerzy mają kilka sposobów, na które należy uważać:

  • Pogrubiona klawiatura, która służy do poznania pinu karty. Umożliwia to nakładka nałożona na prawdziwą klawiaturę banknotu
  • Nakładka. Zaczytuje ona dane z karty umożliwiające późniejsze jej podrobienie. Często z nią umieszczona jest mała kamerka która rejestruje wbijany pin lub nakładka na klawiaturę.

Jeżeli mamy podejrzenia, że bankomat został w jakiś sposób zmieniony, należy niezwłocznie poinformować bank lub policję.

 

Ale załóżmy, że bankomat jest sprawny i nikt w nim nic nie majstrował, ale nie wypłacił nam pieniędzy. Może się tak wydarzyć z winy naszej lub samego bankomatu:

  • Nie wyciągniemy pieniędzy w wyznaczonym czasie (najczęściej 30 sekund)
  • Bankomat poinformuje nas, że transakcja została zrealizowana, ale nie wyda nam pieniędzy

W obu przypadkach należy złożyć reklamację w banku. Większość bankomatów w Polsce cofa niewybrane pieniądze po 30 sekundach, jednak będziemy zmuszeniu udowodnić ten fakt podając szczegóły transakcji (który bankomat, kiedy, o której godzinne, ile gotówki). Sprawa jest identyczna, gdy bankomat z winy błędu nie wyda nam pieniędzy.

Procedura reklamacyjna trwa do 30 dni, zanim pieniądze zostaną nam zwrócone.

 

Uważaj na koszty

Kiedyś każdorazowaman insert credit card into ATM wypłata z bankomatu wiązała się z dużym (jak na tamte czasy) kosztem, zazwyczaj 5 zł lub więcej. Następnie powstał boom bankowy, kiedy to instytucje finansowe zaczęły oferować konta bezpłatne z darmowymi wypłatami ze wszystkich bankomatów. Niestety, na rynku pozostało niewiele takich instytucji, które umożliwiają wypłatę własnych pieniędzy za darmo z dowolnej maszyny. Ostatnie rozwiązania rządowe w kwestii banków zmusiły je do szukania oszczędności i zrekompensowanie sobie „strat”. Dlatego dzisiaj większość banków zezwala na bezprowizyjną wypłatę jedynie z własnych bankomatów. Koszt jednorazowej transakcji na pierwszy rzut oka może wydawać się nie wielki (ok 2.5 zł), jednak jeżeli dokonamy ich więcej, może pojawić się dość wysoka prowizja łączna (4 transakcje to już 10 zł).

Dlatego warto przeczytać tabele opłat i prowizji swojego banku, aby upewnić się, że wypłacając pieniądze z bankomatu nie poniesiemy żadnych opłat.

 

Nie tylko bankomat

Wiele sklepów w Polsce, korzystających z systemu POS umożliwia wypłatę pieniędzy na podobnej zasadzie jak w bankomacie. Wystarczy powiedzieć sprzedawcy ile potrzebujemy gotówki. Obciążenie obciążeniu konta sprzedawca poda pieniądze nam pieniądze do ręki.

Jest to usługa CashBack i w przeciwieństwie do bankomatów, przez większość banków nie jest obciążona prowizją.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *